Haber

‘Atatürk rozeti’ kavgası: Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 7 teğmen ihraç edildi

10 Kasım’da Tuzla Piyade Okulu’nda yaşanan kargaşanın ardından bir teğmenin yakasına Atatürk fotoğrafı takmaması üzerine başlatılan soruşturmada sona gelindi.

10Haber’den Ersin Eroğlu’nun haberine göre, kavgaya karışan 7 teğmen de görevden alındı.

Teğmenlerin TKS’den ihraç edilmesi, 18 Ocak’ta toplanan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nda görüşüldü. Yakasında Atatürk fotoğrafı olmayan teğmene tepki gösteren dört teğmen kendini savundu. yakasında Atatürk fotoğrafı vardı ve kendisine destek veren iki teğmen savunmaya gitmedi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu ise Tuzla Piyade Okulu’nda yürüttüğü idari soruşturmayı genişletti. Yüksek Disiplin Kurulu’nun soruşturmayı genişletmesi WhatsApp yazışmalarına dayandırıldı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın Yüksek Disiplin Kurulu kararını onaylaması halinde yedi teğmenin görevden alınması kesinleşecek ve soruşturma genişletilecek.

Ne oldu?

Yeni Şafak, 14 Aralık’taki manşet haberinde ‘teğmen cunta’ unvanını kullanmış ve Tuzla Piyade Okulu’nda din görevlisi öğrenci subayların profilinin çıkarıldığını iddia etmişti. Haberde, bir grup teğmenin kendi aralarında yapı oluşturarak dindar teğmenlere baskı yaparak onları dövdüğü iddia edildi. Olayların 10 Kasım töreni sırasında çıktığı belirtildi. Törende, bazı teğmenlerin iğnelerin yeterli olmadığı gerekçesiyle yakalarına Atatürk fotoğrafı takmadıkları, bir araya toplandığı iddia edilen teğmenlerin küfür ettiği, koğuş baskını ve darp olayları yaşandığı iddia edildi. sonraki dönemde bunları Habere göre, darp edilen polislerin şikayeti üzerine olaylar adliyeye taşınarak adli süreç başladı.

10Haber’den Ersin Eroğlu’nun haberine göre, Atatürk fotoğrafı taşımayan teğmenlere tepki gösteren teğmenlerin, bu grubu geçen yıl Harp Okulu’nda görev yapan komutanlara bildirdiği belirtildi. Fotoğraf takmayan teğmen grubunun cemaat yapısında olduğu ve şikayetçi olan teğmenler hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı iddia edildi. Haberde, Atatürk fotoğrafı takmayan teğmenlerin ‘Hubb-i fillah’ adında WhatsApp grubu kurdukları paylaşıldı. 10Haber’in verdiği bilgiye göre, olaydan sonra bir albay, alay komutanı ve teğmenlerden sorumlu bölük komutanı bir üsteğmen de görevden uzaklaştırıldı. 10Haber’de yer alan bilgiye göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Disiplin Soruşturma Kurulu’nun hazırladığı raporda ‘cunta’ tespitine rastlanmadı. (HABER MERKEZİ)

(HABER MERKEZİ)

haberoltu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu